Společně si nejdříve prohlédneme Vilu Tomáše Bati a po přestávce na oběd se sejdeme ve 13 hodin na náměstí míru a s místní průvodkyní si projdeme historické centrum, tovární areál i baťovské domky .V odpoledních hodinách již individuální program s možností návštěvy muzea i dalších zajímavostí.
Zakladatel světově proslulých obuvnických závodů (1894) Tomáš Baťa vytvořil mezi dvěma světovými válkami ve Zlíně největší obuvnický koncern, jehož věhlas a obchodní úspěchy významně přerostly naše hranice. Zavedl například pásovou výrobu, samostatně účtující výrobní jednotky, prémiový systém nebo podíl pracovníků na zisku. Pro zaměstnance budoval na svou dobu velmi překvapivý sociální, kulturní a vzdělávací program. Na tyto úspěšné tradice nedávno navázala i Nadace Tomáše Bati, která v jeho někdejší rodinné vile vytvořila centrum pro podporu obchodního a ekonomického vzdělání a rozvoj kulturních aktivit města. Dnes má firma Baťa téměř 60 tisíc zaměstnanců v 60 zemích světa a prodává milion párů obuvi každý den.
Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniální podnikatel Tomáš Baťa. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.
Baťova vila byla rodině navrácena po roce 1989 a v roce 1997 ji Tomáš Baťa nabídl jako prostor pro kanceláře Nadace. Vila se stává místem, kde se odehrává většina vzdělávacích, kulturních a společenských aktivit Nadace. Nadace Tomáše Bati nabízí školám a jiným organizovaným skupinám prohlídky vily Tomáše Bati s odborným výkladem jeho o životě, historii firmy Baťa i o historii domu.
Po prohlídce Baťovy vily nám ve 13 hodin místí průvodkyně představí zlínskou architekturu. Kromě historického centra dvouhodinová prohlídka zahrnuje návštěvu továrního areálu, seznámení s výškovými budovami na náměstí Práce. Představen je také způsob baťovského ubytování a typické dělnické domky. Procházka zlínskou funkcionalistickou architekturou končí návštěvou Památníku Tomáše Bati, jedné z nejradikálnějších staveb minulého století, která završuje Gahurův prospekt, zelený pás uprostřed města, který je hlavní kompoziční osou centra propojující lesy nad Zlínem s městskými parky v údolí.
Poté již budete mít volný program a můžete např. navštívit budovy 14 | 15 Baťova institutu, které jsou citlivě zrekonstruované a ukrývají skvělé a moderní expozice Muzea jihovýchodní Moravy.
Expozice v muzeu mapuje dějiny firmy Baťa od založení v r. 1894 až po znárodnění v roce 1945 a rozpad koncernu v r. 1948. Tato historie je rozdělena do jednotlivých částí od výroby obuvi a dalších produktů, budování zahraničních společností přes prodej, reklamu, dopravu až po sociální politiku firmy. Podstatnou součástí je i muzeum obuvi, jedno z největších v Evropě. Další část expozice je věnována zlínskému filmovému studiu, jeho historii a tvůrčím osobnostem s ním spojených. Dalším okruhem je fenomén moderního cestovatelství s bohatým obrazovým a sbírkovým fondem inženýrů Hanzelky a Zikmunda, Eduarda Ingriše a Stanislava Škuliny.
Další zastávkou, kterou vám doporučujeme je budova 21., které si říká Zlínský mrakodrap. V posledním 16. patře je terasa přístupná veřejnosti od 8 - 20 hodin a nabízí odpočinkovou zónu s přírodním zátiším, dalekohledy pro návštěvníky i podrobnou bronzovou 3D mapu baťovského Zlína. Je odsud jedinečný výhled na Náměstí Práce s jednotlivými stavbami baťovské architektury.
Odjezdy:
6:50 hod. Hlučín AN nástupiště č. 4 mapa
7:10 hod. Ostrava Poruba autobusová zastávka Rektorát VŠB mapa
7:30 hod. Ostrava parkoviště DKMO mapa
7:50 hod. Frýdek Místek Tesco autobusová zastávka Příborská mapa
8:20 hod. Nový Jičín AN nástupiště č.18 mapa
Předpokládaný odjezd zpět v 17 hodin.
Návrat do Ostravy cca v 19 hodin
Termín | Počet dní | Cena osoba | Rezervace |
06.04. - 06.04.2025 | 1 | 590 Kč | rezervace nespuštěna |